Як визначають розмір дивідендів
За підсумками минулого року ваше підприємство отримало прибуток? Тоді саме час правильно ним розпорядитись. Як визначити розмір дивідендів ТОВ і АТ?
Загальна інформація
Нагадаємо, дивіденди – частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства.
Розмір дивідендів кожного учасника залежить не лише від суми чистого прибутку, а й від частки його участі у власному капіталі підприємства. На це прямо вказує пункт 4 П(С)БО 15 «Дохід», який містить визначення поняття «дивіденди».
ТОВ
Розмір дивідендів учасників ТОВ визначають пропорційно до розміру їхніх часток у статутному капіталі ТОВ. Водночас, якщо в день прийняття рішення про виплату дивідендів особа вже не є учасником ТОВ, дивіденди вона не отримає. Так само не може претендувати на дивіденди учасник, який повністю або частково не вніс свій вклад в статутний капітал ТОВ (ст. 26, 27 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII (далі – Закон про ТОВ).
АТ
Розподіл чистого прибутку АТ дещо інакший. Кожному акціонеру виплачують дивіденди з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховують однаковий розмір дивідендів.
Виплата дивідендів власникам акцій одного типу та класу має відбуватися пропорційно до кількості належних їм цінних паперів, а умови виплати дивідендів (зокрема щодо строків, способу та суми дивідендів) мають бути однакові для всіх власників акцій одного типу та класу (ст. 30Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р. № 514-VI (далі – Закон про АТ).
Розрізняють два типи акцій – прості та привілейовані.
Розмір дивідендів за привілейованими акціями всіх класів визначається у статуті АТ. Якщо статутом передбачено фіксований мінімальний розмір дивідендів за відсутності прибутку, тоді дивіденди власникам привілейованих акцій виплачують у будь-якому разі за рахунок резервного капіталу чи зі спецфонду. Якщо є прибуток, привілейовані акціонери отримають дивіденди першочергово.
http://devisu.ua
Коментарі до матеріалу